Izolacja akustyczna: współczynniki izolacyjności akustycznej przegród
Celem wykonania izolacji akustycznej jest zmniejszenie ilości dźwięku przenikającego przez przegrodę (ścianę, strop, drzwi, okno itp.) do akceptowanego poziomu. Jest to sposób na walkę z hałasem.
Skuteczność w niwelowaniu przenoszenia dźwięku przez przegrodę określamy wskaźnikiem izolacyjności akustycznej oznaczanym literą R.
Wyróżniamy dwie kategorie izolacyjności akustycznej:
- izolacyjność od dźwięków uderzeniowych - są to dźwięki przenoszone poprzez konstrukcję budynku. Najczęściej generowane są przez upuszczane lub przesuwane przedmioty, trzaskające drzwi, kroki sąsiadów mieszkających piętro wyżej itp. O izolacyjności od dźwięków uderzeniowych mówimy najczęściej w odniesieniu do przegród poziomych (podłogi, stropy).
- izolacyjność od dźwięków powietrznych - są nimi dźwięki roznoszące się w powietrzu, czyli np. rozmowa, muzyka itp. O izolacyjności od dźwięków powietrznych mówimy najczęściej w odniesieniu do przegród pionowych (ścian, drzwi).
Do określania parametrów przegród mają zastosowanie wskaźniki oceny przybliżonej izolacyjności akustycznej właściwej oznaczanej odpowiednio:
- R’A1 - wskaźnik opisujący izolacyjność przegród znajdujących się wewnątrz budynków (np. ściany, stropy, okna i drzwi wewnętrzne)
- R’A2 - wskaźnik opisujący izolacyjność przegród zewnętrznych budynków (np. ściany zewnętrzne, okna w ścianach zewnętrznych, drzwi zewnętrzne)
UWAGA. Do określania izolacyjności akustycznej nie należy już wykorzystywać wyrażanego jednoliczbowo współczynnika RW, który wyszedł z użycia.