Jak wyciszyć ścianę i sufit?
Według obowiązujących norm i przepisów poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych nie powinien przekraczać 40 decybeli w ciągu dnia i 30 – w godzinach nocnych. W budynkach wielorodzinnych, a zwłaszcza tych starszych – normy te mają jednak niewiele wspólnego z rzeczywistością i siłą rzeczy zaczynamy uczestniczyć w prywatnym życiu sąsiadów. Co więcej, bardzo trudno jest udowodnić przekroczenie ustalonych norm, ze względu na to, że miarodajny pomiar musiałby być wykonywany w trakcie emisji dźwięku z obu stron przegrody (ściany), co z wiadomych względów jest zazwyczaj niemożliwe.
Istnieje bardzo duża liczba powodów, dla których możemy mieć potrzebę zaizolowania konkretnej ściany. Czasem będzie to uciążliwy sąsiad, innym razem ruchliwa ulica, innym razem płynąca w rurze woda lub pracujący głośno piec. Na szczęście da się coś na to poradzić. Należy jednak zastrzec, iż wszelkie metody zwiększania izolacyjności przegród działają przede wszystkim w przypadku dźwięków powietrznych (muzyka, rozmowy, radio, telewizja itp.). Dźwięki uderzeniowe (upadające przedmioty, odgłos kroków, przesuwania mebli oraz dźwięki kanalizacji i wibrujących urządzeń), ze względu na to, że po emisji wnikają zazwyczaj w konstrukcję budynku, oddawane są nie tylko ścianą wspólną, ale również wszystkimi okolicznymi. Tego typu dźwięki blokowane powinny być w miejscu ich powstawania: w formie podkładów i dylatacji, tak, aby na etapie emisji uniemożliwić ich wniknięcie w konstrukcję budynku.
Proces izolacji ściany, czy sufitu jest stosunkowo prosty – wymaga jednak doboru odpowiednich materiałów wyciszeniowych. Poniżej przedstawiamy konkretne rozwiązanie.
Do izolacji ścian i sufitów polecamy izolator akustyczny AKU-PR 140 (na dole artykułu znajdują się linki do materiałów) wspomagany taśmą wibroizolacyjną LSPE. Najczęściej stosowane grubości izolatora AKU-PR 140 to 3 lub 5 cm (w zależności od indywidualnej oceny uciążliwości hałasu). W przypadku budownictwa mieszkaniowego standardem są 3 cm. W przypadku dźwięków o podwyższonym natężeniu (gra na instrumentach, głośna muzyka, wybitnie przeszkadzający sąsiad) proponowana grubość AKU-PR 140 to 5 cm.
Poniżej prezentujemy polecany sposób montażu izolatora AKU-PR 140.
W przypadku ŚCIANY:
Montaż przy wykorzystaniu kleju MAPEI Adesilex P9
Izolacja AKU-PR 140 może być montowana przy wykorzystaniu kleju MAPEI ADESILEX P9 (lub innej cementowej zaprawy klejącej o podobnych właściwościach).
Poniższa fotografia przestawia właściwy sposób montażu AKU-PR 140 na ścianie.
Od prawej strony widoczne są kolejno warstwy:
- Ściana bazowa
- Warstwa kleju MAPEI P9
- Warstwa Izolacji AKU-PR 140
- Warstwa kleju MAPEI P9
- Siatka podtynkowa
- Warstwa kleju MAPEI P9
- Płyta GK lub MgO
- Farba
- Widoczny odcinek taśmy LSPE
Do nakładania kleju stosujemy grzebień 5 mm, nakładając ok 5 mm kleju na całości powierzchni. Łącznie da to grubość ściany: ok 15 mm kleju + grubość AKU-PR + grubość płyty GK (zazwyczaj 12,5 mm).
Taśma LSPE powinna znajdować się na styku wszystkich krawędzi płyty GK z prostopadłymi do niej powierzchniami: ścianami, sufitem i posadzką, czyli stosujemy ją obwodowo, dookoła płyty GK. Po montażu płyt GK, naddatek taśmy wystający zza płyty należy obciąć. Zadaniem taśmy LSPE jest stworzenie dylatacji oddzielającej płytę GK od innych powierzchni twardych, co zapobiegnie przekazywaniu dźwięków między nimi.
W przypadku SUFITU:
- W przewidzianych wcześniej miejscach przykręcamy do sufitu wieszaki płaskie typu ES (grafika po prawej) stronie. W miejscu ich styku z sufitem naklejając na nie taśmę LSPE. Do wieszaków dokręcimy później belki sufitu.
- Pokrywamy sufit panelami izolatora AKU-PR 140/30 lub 140/50 klejąc go tak, jak w przypadku ściany, przy użyciu kleju Mapei Adesilex P9. Dodatkowo mocujemy AKU-PR 140 kołkami do styropianu z trzpieniem z tworzywa (nie z metalowym) - przykład widoczny na grafice po prawej stronie. W miejscach wcześniej zamontowanych wieszaków ES izolator nacinamy i wyprowadzamy wieszaki na drugą stronę AKU-PR 140.
- Na przyklejone panele izolatora nakładamy metalowy stelaż, przykręcając go do wyprowadzonych uprzednio wieszaków ES.
- Oklejamy cały stelaż taśmą LSPE w miejscu, gdzie ma on dotykać do płyty GK.
- Do stelaża przykręcamy płytę GK. Taśmą LSPE oklejamy również brzegi płyt GK, aby nie dotykały bezpośrednio do ścian.
- Pomiędzy sufitem podwieszanym a zamontowaną izolacją AKU-PR 140 należy pozostawić niewielką (ok. 1 cm), wolną przestrzeń (wyniknie ona z grubości belek stelaża)
Powyższa instrukcja wskazuje ogólny sposób montażu materiału izolacyjnego AKU-PR 140. W celu uzyskania szczegółowej instrukcji prosimy o kontakt bezpośrednio przed wykonaniem montażu.